20 stycznia 2021 Imieniny: Fabioli, Miry, Sebastiana

zaścianek Babie Lato

Trasy spływów rzeką Rawką

Kilka wybranych tras rajdów rzeką Rawką

Rajdy rzeką Rawką organizujemy dla dużych grup, najchętniej jako część programu szkolenia czy pikniku w naszym Zaścianku. Celem każdego rajdu jest pokonanie wytyczonej trasy. Program można urozmaicać organizując wyścigi na czas, o wykonywanie określonych zadań, szukanie skarbów, realizując programy edukacyjne. Często firmy dodają do rajdu elementy surviwalowe takie jak: przeprawy/zjazdy linowe, przeprawy przez bagna, rzekę itp.

Oto parę propozycji spływów rzeką Rawką. Czas spływu zależy w dużej mierze od stanu wody. Im niższy stan, to dłużej się płynie. Każdą dziesięcioosobową grupą opiekuje się dwóch ratowników.

Uczestnicy muszą wziąć pod uwagę, że wrócą przemoczeni. Muszą mieć na zmianę suche ubrania. Namawiamy do fotografowania, ale załoga kajaku powinna współpracować, aby uchronić aparat przed zamoczeniem. Odradzamy zabieranie telefonów komórkowych, zegarków niewodoszczelnych itp.

Uczestnicy muszą pamiętać, że rzeka Rawka i teren wokół niej jest rezerwatem przyrody, a więc nie należy niszczyć roślinności i zachowywać się cicho.

Trasa 1: Uroczysko Duży Zak (Żak) - Rawka (spływ kajakowy - 2 - 3 godziny)
Trasa przygody rozpoczyna się w Zaścianku Babie Lato skąd uczestnicy wraz z ratownikami wyruszają pieszo na trasę (ok. 1km). Przemierzają Uroczysko Duży Zak (tu muszą pokonać w pontonach dwa bagna) i drogą wzdłuż Rawki docierają do kładki w wiosce Grabie. Z tego miejsca kajakami spływają do Zaścianka Babie Lato.


 

A oto mapa trasy pierwszego spływu.
 

Trasa 2: Rawka (spływ kajakowy – ok. 5-6 godzin)
Trasa spływu rozpoczyna się w Budach Grabskich. Po ok. dwóch godzinach uczestnicy docierają do kładki w wiosce Grabie i po następnych ok. dwóch godzinach dopływają do Zaścianka Babie Lato.

Mapa rezerwatu oraz grabskich bud spływu godzinnego trasy

A oto mapa trasy 5-6 godzinnego spływu - od Bud Grabskich oraz jednodniowego - od Rezerwatu Ruda-Chlebacz 

Trasa 3: Rawka (spływ kajakowy - dwudniowy)
 

Trasa spływu rozpoczyna się, w zależności od wysokości stanu wody, od wsi Kamion lub bliżej na wysokości wsi Samice. Nocleg organizowany jest w jednym z ośrodków na trasie spływu. Może to być np. w Centrum Edukacji Ekologicznej w Budach Grabskich. Drugiego dnia, w ciągu 5-6 godzin spływamy do Zaścianka Babie Lato, gdzie czeka sucha odzież i ciepła strawa.

 

Mapa

A oto mapa trasy dwudniowego spływu - od miejscowości Kamionu poprzez Rudą, Budy Grabskie do Zaścianka w Ziemiarach.

Trasa 4: Trakt Budnicki - Rawka(trasa rowerowa i spływ kajakowy – 3 - 4,5 godziny)
Trasa rozpoczyna się w Zaścianku Babie Lato. Uczestnicy rowerami jadą przez Uroczysko Chojniak, traktem Budnickim do kładki w wiosce Grabie. Tu zostawiają rowery i przesiadają się w kajaki. Rzeką Rawką spływają pokonując liczne przeszkody do Zaścianka Babie Lato


 

A oto mapa trasy pierwszego rajdu.
 

Trasa 5: Budy Grabskie - Rawka (trasa rowerowa połączona ze spływem kajakowym. Rajd trwa od 4,5 do 6 godzin.)
Trasa rozpoczyna się w Zaścianku Babie Lato. Uczestnicy rowerami jadą przez kładkę na Rawce w głąb Puszczy do wioski Budy Grabskie. Tu zostawiają rowery i przesiadają się w kajaki. Z tego miejsca spływają do Zaścianka Babie Lato. 
 


 

A oto mapa trasy drugiego rajdu.
 

Trasa 6: Wyzwanie Babiego Lata (spływ kajakowy połaczony z trasą rowerową i marszem na orientację. Trasa ok. 10 - 11 km. Rajd trwa od 3 do 5 godzin.)
Trasę rozpoczynamy w Babim Lecie, skąd rowerami przez las docieramy do Rezerwatu Kopanicha. Rezerwat okrążamy od strony zachodniej aż do drogi prowadzącej do Bud Grabskich. Przy moście w Budach Grabskich zostawiamy rowery i przesiadamy się do kajaków. Kajakami płyniemy do mostku w Grabiach skąd na piechotę wyruszamy wzdłuż rzeki Rawki do Zaścianka Babie Lato. 

 

 

powrót
laserpointer